Eisenia Fetida Biyolojisi ve Karakteristiği

  • Eisenia Fetida Biyolojisi ve Karakteristiği

Eisenia Fetida, lumbricidae ailesinin eisenia cinsi solucan türüdür. İlk kez Kalforniya Üniversitesi’nde kültüre alındığı için Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak da bilinmektedir.

Vücudu kırmızı renkli iken, karın kısmı ise sarımsı renktedir. Uzun, dar, silindirik, yumuşak ve omurgasız hayvanlardır. Her solucan hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptir. Yumurta ve spermler kendi kendini döllemeyecek şekilde ayrı bölümlerde yer alır.

Vücudunda 80-110 arasında segment bulunur. Uzunlukları yaklaşık 23-130 mm arasındadır. Ergenliğe ulaşan solucanların 24-32. segmentleri arasında genital bölge oluşur ve bu 7-9 segment üreme bölgesidir.

Eisenia Fetida türü bebek solucanlar, 30-75 gün içinde kokondan çıkarlar. Bu süre çevre koşulları ve yaşam şartlarının iyi veya kötü olmasına bağlı olarak değişir. Kokondan çıkan yavrular ise 53-76 gün sonra cinsel olgunluğa erişmektedir.

Yetişkin solucanlar 1,5 g ağırlığa ulaşabilir. Çevre koşullarının uygun olması durumunda yetişkin solucanlar her üç günde bir kokon bırakırlar. Her kokon 5-7 arasında bebek solucan barındırır; ancak tüm bebek solucanlar hayatta kalamamaktadır. Hayatta kalma oranı 3-4 arasındadır. Kokonlar altın sarısı ve kahverengi görünümdedir. Biçimleri ise limonu andırmaktadır. Kokonlar geliştikçe rengi giderek koyulaşmaktadır.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Etiketler: Eisenia, Fetida, Biyolojisi, ve, Karakteristiği

Solucan Gübresi ve Üretimi Hakkında Merak Ettiklerinizmi Var?